تفلون و انواع آن

پوشش های صنعتی که در بازار و صنعت وجود دارند عمدتاً به نام تفلون شناخته شده اند، که از تنوع بالایی برخوردارند. این پوشش ها که بر روی سطح های صاف از جنس فولاد کربن، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، آلیاژ های فولاد، برنج، منیزیم قرار می گیرند قابل اجرا بر روی سازه های غیر فلزی مانند سیلیکون نیز هستند.

خصوصیات تعدادی از این نوع پوشش های نچسب که در صنعت کارایی های فراوانی دارند به شرح ذیل می باشند:

پوشش های PTFE (Poly Tetra Fluoro Ethylene)

پوشش های پخت نچسب عمدتاً دارای دو لایه یا دو کوت می باشند. لایه اول پلیمر و لایه دوم تاپ کوت یا لایه فوقانی نامیده می شوند. این محصولات در دمای (۲۶۰ºC /500ºF) کمترین ضریب استحکاک را دارا می باشد. این نوع پوشش در برابر ساییدگی و مواد شیمیایی مقاوم است. مواد اولیه و خام این پوششش فقط به صورت مایع در بازار موجود می باشد.

پوشش های (FEP (Fluorinated Ethylene Propylene Copolymer

جالب است بدانید این نوع از پوشش های نچسب زمانی که در حالت پخت قرار دارند ذوب شده و باعث ایجاد سطحی رقیق می شود. این پوشش دارای مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی می باشد. تحمل درجه حرارت در این پوشش (۲۰۴ºC / 400ºF) می باشد. مواد اولیه و خام این پوشش در دو حالت مایع و پودر در بازارهای صنعتی یافت می گردد.

پوشش های PFA

این پوشش نچسب نیز مانند پوش های FEP عمل می کند با این تفاوت که مزایایی را نسبت به تفلون های FEP دارا می باشد، که می توان به تحمل حرارت تا (۲۶۰ºC / 500ºF) و ضخامت ۱۰۰۰ میکرومتر (۴۰ mils) اشاره کرد. مزایای این پوشش آن را در حوزه های صنایع غذایی محبوب ساخته است. مواد اولیه و خام این پوشش در دو حالت مایع و پودر در بازارها یافت می گردد.

پوشش های ETFE

پوشش ETFE جز دسته کوپلیمر ها محسوب می شود که در گروه های Tetrafluoro Ethylene و Ethylene قرار دارد. این نوع محصول با نام تجاری Tefzel شناخته شده و به فروش می رسد. از مزایای این پوشش می توان به مقاومت در برابر مواد شیمیایی و همچنین استفاده مداوم درجه حرارت (۱۴۹ºC / 300ºF) اشاره کرد.

پوشش های روان کننده خشک (Dry Lubricant)

پوشش های روان کننده خشک نوعی از پوشش های تفلون هستند که برای استفاده در سطح روغنی تحت فشار بالا و شرایط سخت مورد استفاده قرار می گیرند.
درجه حرارت تحملی این پوشش در حدود ۲۶۰ºC/500ºF تا ۳۷۱ºC/700ºF می باشد.